Čiao! Esu vestuvių planuotoja Dovilė, gyvenanti Italijoje

O kas pačią Dovilę nubloškė gyventi į Italiją? Kaip ji tapo vestuvių planuotoja šioje šalyje?

Pirmą kartą aplankius Romą, supratau, kad noriu ten pagyventi, kodėl? Tiesiog ten supratau, ką reiškia gyventi. Stengiausi, po kelių metų laimėjau Erasmus stažuotę, galvojau pagyvensiu tris mėnesius ir toliau vykdysiu savo planą pagyventi Paryžiuje ir Niujorke, bet… Supratau, kad noriu gyventi Italijoje. Pradėjau mokytis italų kalbą ir po daugiau nei pusės metų, mečiau gerą darbą Lietuvoje, nes nusprendžiau, kad reikia važiuot į Romą, radau darbą, kuris atitiko mano darbo patirtį ir tuo metu rašomą magistrinio darbo temą (ar gal geriau sakyt įvyko stebuklas, nes Italijoj neviskas taip lengva kaip gali pasirodyt iš anksto), susikroviau lagaminą ir išvykau. Dirbau su ekonominiais projektais, marketingo ir viešųjų ryšių srityje. Myliu Italiją, daug keliavau, ragavau, pamačiau, išbandžiau, užmezgiau daug pažinčių, traukiau į save visą itališką gėrį, vėliau nusprendžiau rašyti blogą, nes įspūdžių buvo per akis. O tada ir žmones pradėjo klausinėti, ar galiu suorganizuoti vestuves Italijoje. Mačiau, kad yra paklausa, organizavimo patirties turiu, bendrauti ir pažinti naujus žmones man patinka, myliu Italiją ir nuolat domiuosi, kas čia vyksta, ypatingai gastronomijos naujienomis, galiausiai meilės ir noro perduoti visa tai žmonėms vieną svarbiausių jų dienų gyvenime yra malonumas.

Kodėl Italijoje tuoktis yra patraukliau nei kitur?

Atsakysiu žodžiais, kuriuos pasakė vienas jaunikis: „Juk meilė gimė Italijoje“. Kita jaunoji, paklausus, kodėl rinkosi Italiją, pasakė: „O nejau dar yra kita šalis, kuri galėtų pasiūlyti kažką daugiau nei Italija?“ Italija, turi visa tai, ką pasaulis turi geriausio, o svarbiausia žmogišką šilumą ir nuoširdumą. Galima pradėti vardinti, kad Italija spinduliuoja la dolce vita, Italija kuria emocijas, čia viskas gražu, skanu ir šviečia saulė. Neveltui, Italija pirmauja pasaulyje, pagal susituokusių užsieniečių skaičių ir būtent šią šalį savo vestuvėms renkasi pasaulio žvaigždės. Taip pat, manau, kad šiuo metu vyrauja tendencija, kai jaunieji nori, pirmiausia, susikurti vestuves „sau”. Pagrindiniai kriterijai – individualizmas ir aukšta kokybė – todėl daugelis porų renkasi mažesnes vestuves, susikurdami šventę sau ir išpildydami savo, o ne kitų norus. Italija pati iš savęs tokia įvairi, skirtingas aukštos kokybės maistas, kraštovaizdis skiriasi nuo regiono, vietos šventei pasirinkimas platus – nuo viduramžių pilių, iki autentiškų rezidencijų, terasos ant jūros kranto ar tarp alyvuogių giraičių, o taip pat daugelis naujų programos šou elementų ar dekoracijų idėjų būtent iš Italijos pasklinda po pasaulį. Drįsčiau teigti, kad galimybės išpildyti klientų norus Italijoje yra begalinės. Poros ieško naujų patirčių ir emocijų, o kas gali būti autentiškiau už asmeninio ryšio su kita šalimi užmezgimą, pasinėrimą į visiškai naujas avantiūras vestuvių dieną. Matau, kad naujų pojūčių vedami jaunieji nugali net baimes renkantis naujas vietas, kuriose nėra buvę. Galų gale, kaip viskas besusiklostytų, tai bus tik dar vienas nuotykis prie visos vestuvių šventės, nes visi žino, kad Italijoje viskas būna tik labai labai gerai. Tuo pačiu kiekviena pora susikuria savo įkvepiančią meilės istoriją ir tampa pavyzdžiu ne tik draugams, bet ir pripažintais herojais ar įkvėpėjais savo vaikams ar anūkams ateityje.

Ar švęsti Italijoje yra brangu? Lietuvoje vestuvėms standartiškai skiriamas 10 000 Eur biudžetas. Buvo įdomu sužinoti, ką už šią sumą gautumėme ten, Italijoje?

Už 10000 Eur, šventę galima surengti ir 20 žmonių (2 nakvynės, vestuviniai pietūs, fotografas, makiažas ir šukuosena nuotakai, jaunosios puokštė, dokumentų tvarkymas ir savivaldybės mokestis, organizavimo paslaugos) o pvz.: Venecijoje itin prabangioms vestuvėms dviems ir šios sumos gali būti per mažai. Viskas priklauso nuo jaunųjų norų. Italija nuostabi tuo, kad nereikia išleisti krūvos pinigų, norint pasidaryti įsimintiną šventę, o turint didžiulį biudžetą galimybių sukurti nepaprastą šventę yra labai daug. Juk tik šią šalį vestuvėms renkasi žymiausi ir turtingiausi pasaulio žmonės iš viso pasaulio. Pati nemažai keliavau po skirtingus regionus, todėl teko gyventi ir su studentais, „low“ biudžetu, bei su darbo projektų dėka prabangiose vietose. Turiu daug įvairių kontaktų, dirbu be tarpininkų su vietiniais, todėl gaunu itin palankias kainas, gyvenu čia apie dešimt metų, todėl kainas žinau gerai ir neleidžiu man „kabint makaronų ant ausų“, nes su užsieniečiais italai visada pabando. Dažnai patys jaunieji sako, kad tokios kokybės ir kainos santykio Lietuvoje nebūtų gavę.

Susivilioję vestuvėmis užsienyje, žmonės supanikuoja: nuo ko pradėti? Kaip ką daryti? Kokios dokumentacijos reikia? Beje, dažnai kitoje šalyje santuoka tik simbolinė, bet Italijoje tiek bažnytinė tiek civilė iškart įsigalioja ir nebereikia atlikti papildomų formalumų Lietuvoje – antrą kart tuoktis.

Noriu sugriauti mitą, kad dokumentų tvarkymo procesas keblus ir sudėtingas, kad reikalinga didelė pagalba, laiko ir pinigų sąnaudos. Internete daug klaidingos, baiminančios informacijos. Viskas paprasta Europos Sąjungos piliečiams. Tuokiantis Italijoje, susitvarkius reikalingus dokumentus, nėra jokių kliūčių įregistruoti galiojančią civilinę ar bažnytinę santuoką. Civilinės santuokos dokumentams susitvarkyti užtenka mėnesio, o bažnytinei trijų-šešių. Visada siūlau pasirinkti tikrą santuoką, o ne simbolinę, kad nereiktų tuoktis du kartus. Italijoje civilinė santuoka sudaroma pasirinkto miesto savivaldybėje, ar jai priklausančiose vietose, tuokia savivaldybės darbuotojas arba miesto meras, reikalingas vertėjas, savo organizuojamose vestuvėse vertėjauju aš. Dažniausiai Italijos miestų savivaldybės yra įsikūrę reto grožio antikinuose arba viduramžių istoriniuose pastatuose. Susituokę gaunate oficialius santuoką patvirtinančius dokumentus, galiojančius Lietuvoje. Jūsų santuoka yra tikra. Itin retais atvejais civilinė santuoka galima ne savivaldybėje, o ant jūros kranto, vilose, rūmuose ar kitur, taip kaip matote reklaminiuose paveiksliukuose. Tai arba kainuoja dvigubai daugiau (kai kuriuose savivaldybėse ir už pinigus netuokia kitur) arba dažniausiai būna simbolinės santuokos ritualas, oficialiai negaliojantis. Arba jūs “susirašote” savivaldybėje ir po kelių valandų vyksta ceremonija kitoje vietoje su visais svečiais. Tokios yra sąlygos, gan griežtos, bet po truputį vis švelninamos.

Susitvarkius visus formalumus, sekantys žingsniai yra paslaugų teikėjų paieška. Klausimų jaunavedžiams kyla, ar vežtis fotografą, videografą, grožio paslaugas iš Lietuvos.

Aš gyvenu ir organizuoju Italijoje, todėl mano tiekėjai yra italai. Manau, kad jei jau žmonės renkasi Italiją, tai ir nori pajusti itališkumą. O ir visos jaunųjų poros nori kontakto su vietiniais, tuo labiau, kai pasaulyje dizaino ir stiliaus srityje pirmauja italai. Be to, vežantis iš Lietuvos kaina išaugtų, nes reiktų rūpintis bilietais, apgyvendinimu. O vietiniai žino kur, ką gauti pigiau, kokie tiekėjai geri, moka kalbą. Be to, italai labai lankstūs ir sukalbami iš charakterio, viskas daroma tol, kol klientas lieka patenkintas. Čia didelė konkurencija, todėl, kas moka pinigus, tas stato ir sąlygas. Todėl tiekėjų vežtis iš Lietuvos visiškai nematau tikslo.

Žmonės, kurie renkasi užsienio šalis savo vestuvėms, nenori švęsti tradiciškai. Dažnai tai būna egzotika kalnuose, ant jūros kranto, kitoje gražioje vietoje. Logiškas ir tikslingas pasirinkimas yra švęsti aplinkoje atspindinčioje tos šalies gyvenimą, bandyti pajusti dvasią. Jei švenčiate Italijoje, tai linksmybės turėtų vykti tokios, kaip pas tikrus italus. Žinoma, pirmiausia vestuvės yra tokios, apie kokias svajojate.

Kur vestuves bedarytumėte jos bus tokios, kokių nori patys jaunieji. Dažniausiai jaunųjų prašymai būną tokie: „Nenoriu tradicinių lietuviškų vestuvių, jokių žaidimų. Norime gražios šventės ir prisiminimų sau, tarp artimųjų. Arba sako, nustebinkite mus, norime to, ko niekur nematėme.“ Dažniausiai tai būna gražios, labai elegantiškos šventės, įtraukiant ekskursijas į įdomias vietas prieš ar po vestuvių, vyno degustacijos, fotosesijos išskirtinėse vietose. Tai būna dvi, trys dienos visiškai naujų emocijų. Svečiai dažnai renkasi apsigyventi, pvz. istorinėse autentiškose rezidencijose, o Jaunieji pasilieka kelioms savaitėms po vestuvių ir keliauja po Italiją. Jiems taip pat sudarau maršrutus su lankytinomis vietomis, nevisada įtrauktomis į turistines knygeles.

Jei jaunavedžiai klaustų Dovilės nuomonės, kur tobuliausia būtų atšvęsti savo vestuves, tai jos atsakymas būtų – Venecijoje.

Jeigu labai jau asmeniškai, tai vestuvės Venecijoje, man yra kažkas nepaprasto, tai kas atima žadą. Šitas miestas turi viską, ko reikia romantiškai aplinkai sukurti ir sužadina visus penkis jutiminius pojūčius: reginiai akiai yra stulbinantys, be išimties, kur bepažvelgtumėte, maisto kokybė ir aptarnavimas aukščiausios klasės, gondolininkų dainos sklindančios po Venecijos kanalus, jus pakelia virš žemės ir tiesiog gaunate galimybę paliesti šimtmečių istoriją vienos didingiausių jūrinių valstybių. Pamatote, tai ko nepamatytumėtė niekur kitur pasaulyje, gyvenate mieste ant vandens. Romantiški jausmai Venecijoje dar labiau sustiprėja.

Kiekviena vestuvių planuotoja turi savo viziją vestuvėms, kurią norėtų išpildyti, žinoma, tai priklauso nuo jaunųjų norų ir svajonių, kaip jie norėtų švęsti.

Kiekvienai porai kuriu atskirą vestuvių viziją, atitinkančią jų norus ir biudžetą. Labai myliu savo darbą, man tai didelis malonumas, todėl turiu daug idėjų, nes Italija tokia įvairi ir tiek visko daug gali pasiūlyti, kad nuo idėjų dažnai galva svaigsta: Venecijos kaukių balius; vestuvių šventė jachtoje plaukiant apie Kapri salą; „rustic“ stiliaus vestuvės tarp kiparisų alėjų Toskanoje; James Bondo viloje prie Šiaurės Italijos ežerų; baltame Sardinijos paplūdimyje ir t.t. Jaunieji yra ir turi būti savo dienos režisieriai, o aš jiems padėsiu, tai įgyvendinti.

Interviu buvo publikuotas www.noriuisteketi.lt

@vestuvės italijoje 2017
Draudžiama Vestuvės Italijoje informaciją ir nuotraukas naudoti be sutikimo.
by Taika Ström